List ks. Josepha Garniera, francuskiego misjonarza na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Ks. Joseph Garnier
Abidjan 03
Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

24 grudnia 1981, St. Michel d’Adjame w Wigilię Bożego Narodzenia

Ekcselencjo

Na zaproszenie dziennika „La Croix” pozwalam sobie zaadresować do Waszej Ekscelencji ten list wsparcia.

Jestem księdzem misjonarzem na Wybrzeżu Kości Słoniowej od ponad 44 lat. Spieszę zapewnić Waszą Ekscelencją, razem z mymi współbraćmi kapłanami i naszymi chrześcijanami, że myślimy o Was każdego dnia i modlimy się za Waszą Ekscelencję i cały lud polski.

W dniach od 10 do 12 maja 1980 roku na Wybrzeżu Kości Słoniowej podejmowaliśmy goszczącego z wizytą Jego Świątobliwość papieża Jana Pawła II. Miałem to szczęście, że w leprozorium w Adzopé mogłem trzymać jego ręce pomiędzy moimi i otrzymałem jego błogosławieństwo. 

To papieskie umocnienie zstąpiło na nas, bardziej nas zachęcając do modlitwy za jego ukochaną ojczyznę. W tę noc Bożego Narodzenia zapewniamy was jeszcze bardziej o naszej modlitwie.

Wy świętujecie Boże Narodzenie w zimnie i śniegu. My celebrujemy to Święto na wolnym powietrzu, w męczącym i wilgotnym upale, lecz nasze serca jednoczą się z waszymi. Żyjemy intensywnie z Wami „wspólnotą świętych”!

Ekscelencjo, życzymy Tobie i całemu kościołowi polskiemu odwagi i ufności. Odwagi i ufności także całemu narodowi polskiemu. Po Wielkim Piątku nadejdzie Niedziela Zmartwychwstania! Niech Matka Boska Częstochowska, Opiekunka Polski, Was wspiera i podtrzymuje w nadziei. 

Z całą naszą jednością w modlitwie każdego dnia,

J. Garnier

tłumaczenie i opracowanie Rafał Górny